Krasajās virāžās

Art deco laikmeta mode ir spilgts apģērbu vēstures posms. Tas ir drosmīgu eksperimentu un čarlstona, džeza un brīvās mīlestības, lielās depresijas un masveida bezdarba laiks. Tieši šajā periodā tiek radīti apbrīnojami skaisti un eleganti augstās modes un prêt-a-porter paraugi.

Ar Deco
Manekens ar cepuri. Dizains – Kiplins. Anglija. 1925

Kardināls lūzums notiek izpratnē par apģērbu estētiku – mainās siluets, audumu krāsa un zīmējumi, aksesuāri, vienkāršāks kļūst piegriezums, sarūk tērpu garums. Pilntiesīgu vietu dāmu garderobē ieņem bikses.

Ar Deco
Keramikas statuete. Jozefs Lorenci. 1930

Visas gribēja līdzināties slavenajām aktrisēm un dejotājām – Klārai Bovai, Luīzai Bruksai, Džozefīnai Beikerei, Marionai Mourhausai, Nensijai Kanādai, Kikijai de Monparnasai. Viņu āriene – “zēngalviņas”, īsie svārki un avangardiskā, spilgtā dekoratīvā kosmētika – tika uzskatīta par stila etalonu.

Ar Deco
Viriešu apavi. Anglija. 1925

Modē ienāk kubisms ar savām tīrajām līnijām un formām. Jostasvieta pārceļo uz gurniem, ņieburs pagarinās, bet dziļais dekoltē līdz viduklim uzbudina vīriešu fantāziju. Ap 1928. gadu svārki tikai nedaudz piesedz ceļgalus.

Ar Deco

Kad sievietes “atkailināja” kājas, mainījās ne tikai mode, bet arī tikumi un dzīves stils. Tieši tolaik sāka ražot caurspīdīgās zīda zeķes. Dizaineri nopietni domāja par jauniem apavu modeļiem, jo svārku mala apavus vairs neapslēpa. Modē nāca dziļi izgrieztas kurpes ar smailiem purniem un pogājamu siksniņu, siksniņkurpes, deju apavi no smalkas ādas, brokāta un atlasa. Aksesuāri bija ekstravaganti. Pastāvīgs ansambļa atribūts bija garš iemutis, iespaidīga pērļu virtene, boa, strausa spalvu vēdeklis, dabīgā āda.

Ar Deco
Kurpju paris, cepurite, cimdi, vedeklis. 1925

Visas pasaules modes dāmu iedvesmas avots joprojām bija Parīze un tās modelētāji: Žanna Lanvēna, Gabriela Šanele, Madlēna Vionnē, Eduards Molinē, Žans Patū, Pols Puarē… “Trako gadu” augstā mode ir neiedomājamu eksperimentu poligons. Vispasaules dekoratīvās mākslas izstāde (1925. g.) Parīzē mainīja modes dāmu priekšstatu par audumiem. Modē ienāk dekoratīvs apdrukājums un spilgtas krāsas. Populārs kļūst muslīns, zīda kreps, samts. Dāmu tērpus rotā smalki izšuvumi, aplikācijas, bārkstis, spalvas, mākslīgie ziedi un mezgli. Šie ir daudzo izšuvumu darbnīcu ziedu laiki.

Ar Deco
Somiņa. Ada, atlass, sudraba nitrats-lazurits. 1924

Trīsdesmito gadu sākumā dizaineri sāk jūsmot par sieviešu ķermeņa apaļumiem un pagarina svārkus. Modē atkal nāk sievišķība, tomēr tagad tā ir citāda – noslēpumaina. Par tās iemiesojumu kļūst Marlēna Dītriha, Grēta Garbo, Džīna Hārlova, Elīna Lemba. Viņas demonstrē kailas muguras, krāšņus dekoltē, pērles un kažokādas. Viselegantākais modernā ansambļa akcents ir sudrablapsa.

Ar Deco
1. Melna atlasa vakarkleita. Čarlzs Džeimss. Anglija. 1936 2. Kleita. Žaks Duko. Parize. 1922
Ar Deco
1. Kleita. Rudolfs Hercogs. Berline. 1927 2. Kleita. Berline. 1930 3. Vakarkleita. 1927.     Kinoteatra Tushinski vestibila interjers. Amsterdama. 1921

Sabiedrība aizraujas ar dejošanu un jaunākajām dejām – rumbu un fokstrotu. Augstās modes pasaulē toni nosaka Elza Skiaparelli, Nina Riči, Marsela Roša, Megija Rufa, Luizbulanžē… Populāra ir atturīga elegance. Vakarkleitas noteikti garas, piegulošas, bez aizdares. Mazās somiņas atgādina konvertu vai maciņu.

Ar Deco
1. Broša. Briljanti, rubīni, pērles, sārtie turmalīni, oniksi. Cartier. 1914 2. Angļu broša. Briljanti, akvamarīni, platīns. 1920 3. Kulons. Briljanti, oniksi, platīns. Cartier. 1913

Ar DecoAr Deco

  1. Gredzens. Briljanti, rubīni, safīri, platīns. 1930 2. Rokas pulkstenis. Briljanti, platīns.
    Cartier. 1920

Koko Šanele un Elza Skiaparelli izdomāja dārgakmeņu “savienību” ar mākslīgajiem akmeņiem, parādās rotas soiree stilā.

Krasās virāžas, ko izdara divdesmito un trīsdesmito gadu mode, dzenoties pēc greznības, zaudē aktualitāti, kad parādās nojausmas par gaidāmo katastrofu. Devīzi “Dzīvojam tikai vienu reizi,” nācās piemērot citā dzīves kontekstā.

Ar Deco
Korsāžas rotājums. Briljanti, oniksi, sudraba nitrāts-lazurīts, zelts, platīns. Dizains – Hirtz. Boucheron. 1925
No Comments Yet

Comments are closed

FOLLOW US ON