Dimants Holivudas kronī

Elizabeth TaylorAtceroties Elizabeti Teilori, kas no šīs pasaules aizgāja pērngad, gribas noliegt domu, ka nav neaizstājamu cilvēku. Protams, talantīgu un skaistu aktrišu Holivudā ir daudz, taču tik spožai, grandiozai un daudzpusīgai personībai, kāda bija viņa, analogu nav. Līdzināties Elizabetei Teilorei – tā ir tukša iedoma, kaut arī daudzas cenšas. Viņa ir neatkārtojama un neaizstājama. Pēc viņas aiziešanas ir palikusi tukša vieta, gluži kā robs rotaslietā, no kuras izkritis dārgakmens.

Daiļrades pakāpieni

Elizabete Teilore dzimusi 1932.gada 27.februārī Londonā. Viņas vecāki bija mākslas aprindu cilvēki: māte – aktrise Sāra Viola Vombrota, tēvs – mākslas darbu tirgotājs Frensiss Lens Teilors. Lizai bija arī vecākais brālis – Hovards. Sākoties Otrajam pasaules karam, ģimene pārcēlās uz dzīvi Amerikas Savienotajās Valstīs.

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Nacionālais Samts”. 1944

Jau bērnībā Elizabete Teilore izcēlās ar savu apbrīnojamo skaistumu un pirmo uzaicinājumu filmēties saņēma deviņu gadu vecumā. Ar filmu «Katru minūti kāds piedzimst» (1942) sākās viņas karjera uz ekrāna. Drīz vien viņa parakstīja ilggadēju kontraktu ar MGM, un par pirmo nozīmīgo viņas aktiermākslas sasniegumu kļuva ģimenes filma «Nacionālais Samts» (1944). Tā stāstīja par meitenes un sacīkšu zirga draudzību, Amerikas Savienotajās valstīs kļuva par attiecīgā gada hitu un Elizabeti padarīja par jaunu zvaigzni.

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Gigants”. 1956

Pēc Elizabetes Teilores veikuma filmās, kas uz ekrāna parādījās XX gadsimta 50.gadu periodā («Rapsodija» (1954), «Smukulītis Brammels» (1954), «Gigants» (1956), «Lietus koku apgabals» (1957)), var redzēt, cik ļoti no filmas uz filmu ir pieaugusi aktrises profesionālā meistarība. Bez speciālas izglītības un ne vienmēr spēdama brīvi rīkoties ar aktiera amata paņēmieniem, Teilore tomēr gluži intuitīvi nojauta, kā tādā vai citādā situācijā jāuzvedas viņas varonēm.

Elizabeth Taylor

Pagājušā gadsimta 50.–60.gados Teilore trīs reizes tika nominēta kinopasaules augstākajam apbalvojumam, bet savu pirmo prēmiju Oscar saņēma par nebūt ne veiksmīgāko lomu filmā «Baterfīlda, 8» (1960). Tajā viņa tēloja nimfomāni, kas kļuvusi par «meiteni pēc izsaukuma» un iemīlējusies kādā no saviem klientiem – precētā vīrietī.

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Baterfīlda, 8”. 1960

Filma «Kleopatra» (1963) kļuva par visā Holivudas vēsturē dārgāko filmu un pašu slavenāko Elizabetes Teilores darbu. Budžets bija tiem gadiem gluži vai fantastisks – 44 miljoni dolāru. Filmēšana ilga divus gadus un kompāniju 20th Century Fox gandrīz vai izputināja. Filmas iznomāšanas ieņēmumi tik tikko sedza uzņemšanas izdevumus. Toties Teilore saņēma tolaik neiedomājamu aktrises honorāru – veselu miljonu dolāru.

Filmas uzņemšanas laukumā viņa iepazinās un drīz pēc tam apprecējās ar aktieri Ričardu Bārtonu. Abi kopā viņi piedalījās 11 filmās. Šī savienība vainagojās arī ar radošu veiksmi filmās «Spītnieces savaldīšana» (1966) un jo īpaši «Kam no Vulfa kundzes bail?» (1966) – par lomu tajā Teilore saņēma savu otro prēmiju Oscar. Aktrise nenobijās parādīties kā resna, vulgāra sieviete ar sirmiem matiem, dubultzodu un tumšiem lokiem zem acīm, kura ar savu skaļo balsi, sardonisko humora izjūtu un bezgalīgo ķildošanos maskē neapmierinātību ar dzīvi, nepiepildītās ilgas pēc bērniem un dvēseles tukšumu. Tik skaistai aktrisei kā Elizabete šāda loma bija īsts varoņdarbs.

Elizabeth Taylor
Saņemot Oscar statueti par lomu filmā „Baterfīlda, 8” (1961. gads), Elizabete Teilore baltajā Christian Dior kleitā ar krinolīnu izskatījās apburoša.

Filmas ar Teilores piedalīšanos aizvien retāk atmaksājās, un 45 gadu vecumā viņa bija spiesta faktiski izbeigt savu kinokarjeru.

Pēc ilga pārtraukuma «pēdējā Holivudas dieviete», kā viņu dažkārt mēdz dēvēt, iemirdzējās no jaunа, šoreiz Braiana Levanta komēdijā «Flinstoni», kas tika izveidota uz populārā multiplikācijas seriāla pamata.

Elizabeth Taylor
Kronētā sieva

Elizabetes Teilores dzīve deva milzum daudz iemeslu tenkām un varētu dot milzum daudz sižetu mīlas stāstiem. Mēdz taču sacīt, ka «skaistums ir laimes apsolījums», un kurš gan var turēties pretī tādam kārdinājumam? Kad Elizabetei bija 17 gadu, lielu troksni sacēla viņas romāns ar miljardieri Hovardu Hjūzu. 18 gadu vecumā viņa saderinājās ar miljonāru Bilu Polliju, no kura saņēma savu pirmo briljanta gredzenu, taču līdz kāzām viņi netika.

Kāzas bija pēc tam. Dievišķā Liza laulājās astoņas reizes. Vieglprātība? Nē – mīlestība! Viņa pati atzinās, ka gribētu veidot stabilu ģimeni «ar kādu, kas būtu jauks, gudrs, iejūtīgs, maigs un apveltīts ar humora izjūtu». Bet tādi jau parasti tiek parastām sievietēm.

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Reintrijas apgabals”. 1957

Ar pirmo vīru Niku Hiltonu (viesnīcu tīkla Hilton dibinātāja dēlu) Elizabetei neizdevās nodzīvot ne gadu – vīra dzeršanas un no tās izrietošo traču dēļ. Ar britu aktieri Maiklu Vildingu viņa radīja divus dēlus – Maiklu un Kristoferu, bet pēc pieciem gadiem izšķīrās. Par vislielāko Elizabetes mīlestību kļuva kinoproducents Maikls Tods, kas cienīja ne tikai viņas skaistumu, bet arī aktrises talantu. Viņa dēļ Elizabete pieņēma jūdaismu. Šajā laulībā piedzima meita Elizabete. Diemžēl pēc gada Tods gāja bojā aviokatastrofā ar savu lidmašīnu, kurai par godu mīļotajai sievai bija devis nosaukumu «Laimīgā Liza».

Elizabeth Taylor

Nelaiķa draugs dziedātājs Edijs Fišers uz pieciem gadiem kļuva par Elizabetes ceturto vīru, viņas dēļ pametis sievu. Par piekto un sesto kļuva aktieris Ričards Bārtons. 1964.gadā viņi apprecējās, pēc 10 gadiem izšķīrās, gadu vēlāk no jauna saistījās ar laulības saitēm un pēc gada atkal izšķīrās. Laulības laikā viņi adoptēja meiteni Mariju no Vācijas. Šīs pašas laulības laikā aktrise sāka pieņemties svarā. Sabiedrībai kļuva zināmas arī viņas problēmas ar narkotikām un alkoholu.

No republikāņu partijas izvirzītais Virdžīnijas štata senators, bijušais kara flotes ministrs Džons Vorners – vīrs numur 7, stāžs – seši gadi. Ar astoto vīru, tālbraucēju šoferi Lariju Fortenski, liktenis aktrisi saveda kopā narkoloģiskajā klīnikā, bet pēc pieciem gadiem viņa oficiāli palika viena, lai gan par vīriešu trūkumu sev līdzās nekad nav varējusi sūdzēties.

Elizabeth Taylor

Elizabetes Teilores vairākkārtējās laulāšanās deva bagātīgu vielu modes annālēm, un jebkurā attiecīgajā tērpā viņa bija neatvairāma. Pašu pirmo kāzu kleitu viņai darināja dizainere Elena Rouza – no atlasa, ar pērlēm un stikla zīlītēm izšūtu, ar šifona ielaidumu trīsstūrveida dekoltē – divi mēneši roku darba un tikai 1,5 tūkstoši dolāru. Šī pati dizainere Lizai Teilorei uzšuva arī kāzu kleitu, kas iemūžināta filmā «Līgavas tēvs».

Visās turpmākajās laulībās Elizabete Teilore stājās ar vairāk vai mazāk patētiskiem, bet vienmēr ārkārtīgi elegantiem tērpiem mugurā. Viņa prata ģērbties oriģināli. Viņas dizaineri bija ģeniālie Valentino Garavani un Loids Deivids Kleins. Elizabetes Teilores radinieki ar pašas aktrises piekrišanu pēc viņas nāves Christie`s izsolei iesniedza aptuveni 400 zvaigznes tērpu un vairāk nekā 200 citu dizainerdarbu – somiņu, apavu pāru un aksesuāru.

Elizabeth Taylor
Dārgā sieviete

Par savu kaislību pret briljantiem Elizabete Teilore pastāstījusi grāmatā «Mans romāns ar dārglietām», kas iznāca 2003.gadā. Tur ir šāda brīnišķīga frāze: «Jūs nevarat paraudāt briljantam uz pleca, un briljanti jūs naktī nesasildīs, bet tie noteikti sagādās prieku un ielīksmos tad, kad spīdēs saule.»

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Kleopatra”. 1963

Pēc Elizabetes Teilores nāves viņas rotaslietu kolekcija tika novērtēta par 150 miljoniem dolāru. Jo īpaši viņu ar dārglietām lutināja Ričards Bārtons. Jau pirms viņu pirmreizējās salaulāšanās 1963.gadā Bārtons Elizabetei uzdāvināja greznu Bvlgari gredzenu ar lielu briljantu. Vēlāk dāvanu plūsma faktiski neizsīka un bieži vien tās kalpoja par pamatu izlīgumam pēc tam, kad laulātie kārtējo reizi bija vētraini noskaidrojuši savstarpējās attiecības. 1968.gadā Svētā Valentīna dienā Ričards Elizabetei uzdāvināja slaveno briljantu Krupp (33,19 karātu) ar retu «pakāpienveida» slīpējumu. Agrāk tas bija piederējis vācu tēraudlietuvju magnāta Alfrēda Krupa sievai. Elizabete šo akmeni ilgu laiku nēsāja pēc speciāla pasūtījuma izgatavotā gredzenā.

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Kleopatra”. 1963

Vēl viena dāsna Ričarda pasniegtā dāvana – satriecošais bumbierveida 69,42 karātu svara briljants – vēsturē iegājusi ar nosaukumu Taylor-Burton. Kad šis briljants tika pieteikts izsolei, mīlošais vīrs nekavējoties devās to nosolīt. Diemžēl uzreiz iegūt unikālo dārgumu neizdevās. Viņu pārsolīja firma Cartier, kuras juvelieri ar šo akmeni tūlīt pēc tā iegādes izrotāja žilbinošu kaklarotu. Nevēlēdamies sagādāt sievai vilšanos, Bārtons pierunāja Cartier pārdot briljantu viņam, nu jau kopā ar kaklarotu.

Trešā satriecošā Bārtona dāvana, kas tāpat iegājusi vēsturē, ir pasaulslavenā bumbierveida pērle La Peregrina, kura sver 55,95 karātus un kuru viņš sievai uzdāvināja 37. dzimšanas dienā 1969.gadā. Saskaņā ar leģendu to XVI gadsimtā Panamas līcī izzvejojis kāds vergs. Spānijas karalienes, sākot ar Mariju Tjūdori (Spānijas karaļa Filipa II sieva), tradicionāli parādes portretiem pozējušas tērpos, kurus papildina šī pērle. Tā redzama divos diženā Velaskesa gleznotajos portretos. Kā tās īpašniekus citustarp var minēt tādas personas kā Žozefs Bonaparts (Spānijas karalis), Napoleons III un citus ne mazāk slavenus cilvēkus. Elizabete šo pērli nēsāja kaklarotā, kuras dizainu bija izstrādājusi pati ar firmas Cartier palīdzību. (Pēc aktrises nāves 2011.gada decembrī pērle La Peregrina tika pārdota Christie’s izsolē par 11,8 miljoniem dolāru, kas attiecībā uz pērlēm ir rekordcena.)

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Kleopatra”. 1963

Savā 40. dzimšanas dienā Elizabete no Ričarda Bārtona saņēma vēl vienu vēsturisku dārgumu – dzelteno sirdsveida brijantu «Tadžmahals». XVII gadsimtā Indijas valdnieks Šāhdžahāns to uzdāvinājis savai mīļotajai sievai Mumtāzai Mahalai. Tas tika nēsāts kā kulons zīda diegā. Liza pie Cartier juvelieriem pasūtīja precīzu šā kulona imitāciju – tikai savītu no zelta diegiem un izrotātu ar rubīniem un briljantiem. (Pēc Elizabetes Teilores nāves rotaslieta izsolē tika pārdota par 8,8 miljoniem dolāru.)

Van Cleef & Arpels, Bvlgari, Tiffany speciāli izgatavoja Elizabetes Teilores gaumei atbilstošas rotaslietas. Vēlāk viņa pati nodibināja savu personisko juvelieru namu Taylor Jewelry, kur tika iemiesotas viņas dizaina idejas, kā arī 1993.–96.gadā izstrādāja kvalitatīvas bižutērijas kolekcijas firmai Avon.

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Kleopatra”. 1963
Sievietes smarža

Vēl viena kaislīga Elizabetes Teilores aizraušanās bija savu smaržu izstrāde. Viņa vēlējās radīt «sapņa aromātu», bet vai viņai tas izdevās – kas zina. Aktrises parfimēriskās kompozīcijas bija cieši saistītas ar viņas galveno kaislību – dārgakmeņiem. Taču ziedu dvesmas piesātinātais austrumnieciskais parfīms Elizabeth Taylor White Diamonds grezna dizaina flakonā, kas tika radīts vairāk nekā pirms 20 gadiem, vēl 2011. gadā kļuva par visplašāk pārdoto aromātu no tiem, kuri nes kādas slavenības vārdu.

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Kleopatra”. 1963
Daudzpusīga personība

Viņa bija viena no desmit visskaistākajām ХХ gadsimta sievietēm un būtu varējusi pretendēt arī uz tādu titulu kā «viena no visgudrākajām», ja vien tādi reitingi tiktu veidoti. Šī sieviete sevī apvienoja trīs Grācijas: Sievišķību, Pievilcību un Neaizsniedzamību – ne jau zvaigznes nepieejamību, augstprātību vai lepnību, jo šīs īpašības viņai nebija raksturīgas, bet gan to pārpasaulīgā skaistuma iespaidu, no kura elpa aizrāvās ikvienam neatkarīgi no dzimuma un kuru viņa radīja vienmēr, tiklīdz parādījās uz kinoekrāna vai glancēto žurnālu lappusēs.

Elizabeth Taylor
Kadrs no filmas „Kleopatra”. 1963

Kad skaistums ar laiku sāk bālēt – un tas notiek neizbēgami, tad tam visbriesmīgākā perspektīva ir nevis gluži vienkārši izzust, bet gan kļūt nožēlojamam un smieklīgam. Tā gadās tiem, kuriem nav ne sava paša rakstura, ne stila un kuri savu marku uztur tikai pateicoties imidžmeikeru pūliņiem. Elizabete Teilore spēja skaistuma zudumu kompensēt ar vecumam pāri stāvošu šarmu un stilu. Zināms, ka pēc bērnu piedzimšanas viņa cīnījās ar lieko svaru un pat uzrakstīja par to grāmatu, bet diez vai attiecīgas korekcijas viņai bija vajadzīgas. «Šarms» – tas ir ietilpīgs jēdziens, un tas, gluži kā dabas dots orgāns, vai nu ir, vai nav.

Mūža nogalē šī slimību izmocītā sieviete savos invalīdu ratiņos sēdēja tā, it kā sēdētu tronī. Skaidrs, ka 79 gadu vecumā viņa vairs ne tuvu nebija līdzīga tai brīnišķīgajai alabastra figūriņai ar vijolīšu krāsas acīm, kuru dievināja miljoni, tomēr viņa joprojām bija Kleopatra, tāda, kāda tā būtu bijusi, ja nebūtu pieņēmusi čūskas indi, bet nodzīvotu līdz dabiskajam vecumam.

Elizabeth Taylor
Kaklarota ar pērli La Peregrina. Cartier.

Vecumdienās mūsu izskats ir tāds, kādu esam pelnījuši. Elizabete Teilore bija nopelnījusi imperatores atraitnes veidolu. Īstenībā viņai kopš zināma brīža tieši šāds statuss arī bija. Tik grandiozs skaistums ir ne tikai Dieva dāvana, bet arī smags krusts. Tāpēc jau arī bija tik daudz laulību un šķiršanos, kritienu un dvēseles traumu. To pēdas cilvēkā paliek un ar kosmētiku nav apslēpjamas.

Starp citu, par kosmētiku: spilgta makijāža, ar ēģiptiešu kontūrlīnijām izceltās acis, vēdekļveidā uzliektās skropstas – šo stilu Teilore no ekrāna pārnesa dzīvē, un tas tad arī viņas veidolā ir vienīgais, ko daudzām izdodas atdarināt.

Elizabeth Taylor
Kulons ar briljantu „Tadžmahals” un Ziloņveida somiņa – Maikla Džeksona dāvana dzimšanas dienā.
Pēdējā Holivudas dieviete

«Es esmu laimīga sieviete,» aktrise apgalvoja. «Es esmu daudzreiz mīlējusi pa īstam un izveidojusi fantastisku karjeru kinomākslā. Ko gan vēl vairāk var vēlēties? Es gluži vienkārši esmu velnišķīgi laimīga!»

Pēdējos mūža gadus Elizabete Teilore pavadīja Beverlihilzā, savā trīsstāvu savrupmājā, kuru no svešām acīm sargāja augsts žogs. Savrupmājas sienas bija izrotātas ar unikāliem van Goga, Degā, Monē, Renuāra un Modiljāni audekliem…

Elizabeth Taylor

1982.gada beigās Elizabete Teilore saņēma īpašu balvu «Par lielu ieguldījumu pasaules kino attīstībā». 1999.gadā Amerikas Kino institūts viņu iekļāva diženo kinozvaigžņu saraksta septītajā vietā. Prestižais britu žurnāls Empire Elizabeti Teilori iekļāva 100 interesantāko visu laiku un tautību cilvēku sarakstā. Pēc preses publikāciju skaita spriežot, viņa neapšaubāmi ir atzīstama par vienu no vispopulārākajām XX gadsimta sievietēm.

Kaislība uz briljantiem Elizabetei Teilorei nebūt netraucēja viegli no tiem šķirties labdarības dēļ. Ar to viņa nodarbojās aktīvi un citastarp nodibināja pašas vārdā nosauktu fondu, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri cieš no AIDS.

Elizabete Teilore nomira 2011.gada 23.martā un tika apglabāta netālu no Losandželosas, kapsētā Forest Lawn Memorial Park, kur atdusas arī tādas Holivudas slavenības kā Basters Kītons, Klārks Geibls, Hamfrijs Bogarts, Volts Disnejs un viņas draugs dziedātājs Maikls Džeksons.

Elizabeth Taylor
Elizabetes Teilores zvaigzne Holivudas Slavas alejā. 2011. gada 23. martā.
No Comments Yet

Comments are closed

FOLLOW US ON