Greisas Kellijas galvenā loma

Vieni viņu uzskatīja par aprēķinātāju – kinozvaigzni, kas 25 gadus spēlēja Īstas Princeses lomu. Citi – par prasmīgu kurtizāni, kas nekautrējoties kāpa pie vīriešiem gultā. Lai Dievs izšķir, kam taisnība. Taču neapstrīdams ir fakts, ka liktenis šai sievietei dāvāja pasaulē labāko scenāriju, saskaņā ar kuru piepildījās amerikāņu meitenes vispārdrošākie sapņi. Pēc straujas karjeras sapņu fabrikā viņa kļuva par īsta prinča sievu un slavena visā pasaulē. Greisa Patrīcija Kellija no Filadelfijas ir apbrīnojama sieviete, neparasta personība, visu laiku stila ikona.

Grace Kelly

Viņa uzauga īru izcelsmes 1920. gada olimpisko spēļu airēšanas čempiona, bijušā mūrnieka, vēlāk – bagāta rūpnieka Džeka Kellija un valdonīgas vācietes Mārgaretas Meijeres ģimenē. Greisai bija brālis Džeks un vecākās māsas – Pegija un Lizanna. Nākamā zvaigzne no tēva pārmantoja mērķtiecību un ambīcijas, prasmi pieņemt labi pārdomātus lēmumus, no mātes, ko kaimiņi sauca par „prūšu ģenerālieni”, – ciešu tvērienu un neatlaidību.

Grace Kelly
Greisa Kellija un Ketija Hurado filmā „Tieši pusdienlaikā”. 1952

Ģimenes ideāliem Greisa neatbilda: vāja, pārāk maiga, pārlieku jutekliska, allaž puņķaina un astmatiska. Viņa, protams, centās līdzināties citām Kelliju atvasēm; cik spēja, nodarbojās ar sportu… Taču lielākoties kavējās iedomu pasaulē, vienatnē tikai pašai saprotamā valodā sarunājās ar lellēm. Un dedzīgi vēlējās pamest pārāk veselīgo radinieku klanu. Meiteni atbalstīja vienīgi tēvocis, aktieris un dramaturgs, Pulicera prēmijas laureāts Džordžs Kellijs.

Grace Kelly
Greisa Kellija un Klārks Geibls filmā „Mogambo”. 1953

Pēc tēva uzstājīgas prasības Greisu nosūtīja uz reliģisku skolu. Mātes un māsas centās savām audzēknēm izkopt labas manieres un stiprināt viņu katoļticību. Tieši te meitene pirmo reizi kāpa uz skatuves: teatralizētā Ziemassvētku izrādē sešgadīgā Greisa bija Jaunava Marija. Pēc astoņiem gadiem tēvs izņēma meitu no skolas, jo uzskatīja, ka tur maz laika veltī sportam. Četrpadsmitgadīgo Greisu nodeva Sjūzijas Stīvensas dibinātajā meiteņu privātskolā, kur viņa pabeidza vidusskolas kursa apguvi. Tieši šajā laikā sāka izpausties Greisas aizraušanās ar aktiermākslu. Kautrīgais, neveiklais neglītais pīlēns atklāja, ka uz skatuves var pārtapt, par ko vien vēlas.

Grace Kelly
Greisa Kellija ieguva prēmiju Oscar kategorijā „Labākā aktrise” par galveno lomu filmā „Lauku meitene” (1955). Drapēta atlasa kleita zilā ledus krāsā, ko Greisai Kellijai bija veidojusi slavenā Holivudas tērpu māksliniece Edīte Heda, tobrīd bija Oscar vēsturē pati dārgākā.

Pēc skolas beigšanas Greisa nolēma iestāties Amerikas Dramatiskās mākslas akadēmijā. Palīdzēja slavenā tēvoča vārds: tika dota piekrišana meiteni noklausīties. Viņa iepatikās un tika uzņemta. Tā Greisa nokļuva Ņujorkā, kur piepelnījās, strādājot par manekeni: viņas fotogrāfijas parādījās uz žurnālu Redbook un Cosmopolitan vāka. Viņa drosmīgi pozēja reklāmām. Un nebija svarīgi, ko vajadzēja reklamēt, – veļu, cepurītes, putekļsūcējus vai cigaretes. Par darbu maksāja pavisam labi. Taču Greisa taupīja un skaitīja katru centu – bija jūtama „prūšu ģenerālienes” skola. Nākamā princese sūtīja naudu tēvam, lai viņš samaksātu par meitas mācībām un dzīvošanu.

Grace Kelly
Kadrs no filmas „Lauku meitene”. 1955

Gluži kā pēc burvju mājiena Greisa no neglītenes pārtapa par īstu skaistuli. No pielūdzējiem nevarēja ne atkauties. Bet, tiklīdz kāds pretendēja uz viņas roku, tūlīt iejaucās tēvs un gan laulības, gan tikšanos ar pretendentu aizliedza. Tā turpinājās diezgan ilgi – līdz brīdim, kad Kelliju ģimene iepazinās ar Monako firstu Renjē III.

Grace Kelly
Kadrs no filmas „Slepkavības gadījumā uzgriezt M”. 1954

Viņu lenca daudzi vīrieši. Bija pat romāns ar Irānas šahu Muhamedu Rezu Pehlevi, kas viņu bildināja. Tēva iejaukšanās (viņš noteikti būtu iejaucies: pretendents uz meitas roku nebija katolis!) nebija vajadzīga: Greisa šahu nemīlēja un pieklājīgi tam atteica. Un lai gan viņai nebija nekas iebilstams pret pavirzīšanos uz augšu pa sociālās hierarhijas kāpnēm, vēlēšanās izbaudīt aktrises slavu bija stiprāka. Turklāt viņas vārdu – pagaidām gan televīzijas seriālu zvaigznes statusā – jau sāka daudzināt. Laikā no 1950. līdz 1953. gadam viņa parādījās vairāk nekā 60 televīzijas uzvedumos: „ledū kaltā uguns”, kā viņu dēvēja, guva panākumus.

Grace Kelly
Greisa Kellija un Kerijs Grānts filmā „Noķert zagli”. 1955

Greisa 22 gadu vecumā debitēja uz ekrāna – nospēlēja lomu filmā „14 stundas” (1951). Pēc gada jau bija redzama galvenajā lomā vesternā „Tieši pusdienlaikā” (1952). Bet par otrā plāna lomu drāmā „Mogambo” (1953) tika nominēta prēmijai Oscar. Savu Oscar viņa ieguva par galveno lomu filmā „Lauku meitene” (1954), kurā atteicās no romantiskā tēla un grima, uzliekot nejēdzīgas brilles. Savu ideālo varoni Greisā saskatīja diženais Alfreds Hičkoks. „Viņa ir kā vulkāns zem sniega,” par savu mīluli teica režisors. „Zem tās aukstās, uzsvērti respektablās ārienes slēpjas bezgalīga kaislību kvēle.” Meistars viņu uzņēma trijās filmās: „Slepkavības gadījumā uzgriezt M” (1954), „Logs uz pagalmu” (1954) un „Noķert zagli” (1955). Tieši pēc filmas „Logs uz pagalmu”, kurā Greisa spēlēja modes dāmu baltos cimdos, kas nevienu apģērba gabalu nevilka divas reizes, viņu sāka dēvēt par stila ikonu.

Grace Kelly
Kadrs no filmas „Logs uz pagalmu”. 1954

Šī Sniega karaliene kaislīgi nodevās aktierspēlei un… izklaidēm, iemīlējās un uzsāka romānus. Filma „Tieši pusdienlaikā” sākas ar kāzām: viņas partneris Garijs Kūpers teica „jā”, bet pēc tam Greisu apskāva un skūpstīja. Runā, ka šis skats filmēts desmitiem reižu: aktieri speciāli neesot spēlējuši tā, kā gribējis režisors, lai būtu iemesls atkal un atkal skūpstīties. „Mogambo” uzņemšanas laikā viņa aizrāvās ar Klārku Geiblu, kurš bija 28 gadus vecāks par partneri (Greisai patika „padzīvojuši” vīrieši). Kvēlais Āfrikas romāns beidzās pēc atgriešanās Losandželosā. Pēc tam bija skandalozais sakars ar precēto Reju Millandu, partneri filmā „Slepkavības gadījumā uzgriezt M”. Kopš tā laika Greisu sāka saukt par „ģimeņu izjaucēju”. Taču viņa gluži vienkārši pēc dabas bija kaislīga sieviete, kurai patika skaisti vīrieši. Un ļoti gribēja apprecēties. Piemēram, ar partneri filmā „Tilti pie Tokori”, aktieri Viljamu Holdenu. Taču tēvs viņu nepieņēma. Pēdējais Greisas romāns bija ar modelētāju Oļegu Kassīni – krievu muižnieka emigranta dēlu. „Es iemīlējos, redzot viņu filmā „Mogambo”,” atcerējās Kassīni. „Viņā bija apvienots viss, par ko es sapņoju: skaistums, šķīstums, gaisīgums un tajā pašā laikā – seksualitāte.” Greisa pieņēma Kassīni bildinājumu, viņi pat paziņoja par saderināšanos. Taču Džeks Kellijs kārtējo reizi līgavaini neatzina par labu esam: pareizticīgais, kam aiz muguras divas laulības…

Grace Kelly
Kadrs no filmas „Augstākā sabiedrība”. 1956

Greisa, kas jau bija piedalījusies 11 filmās, ieguvusi divus „Zelta globusus” un Oscar, 1955. gadā vadīja ASV delegāciju Kannu festivālā. Bet žurnāls Paris Match organizēja aktrises un Monako firsta Renjē III fotosesiju. Tikšanās laikā viņi viens otram paspieda roku, fotogrāfi šo vēsturisko brīdi iemūžināja. Firsts viņai parādīja pils zāles, dārzu un personisko zvērnīcu. Greisas atsauksme par firstu bija: „Apburošs, manuprāt, apburošs.” Vēlāk viņa tam aizrakstīja vēstuli, kurā pateicās par viesmīlību. Sākās vēstuļu apmaiņa, kas ilga pusgadu.

Grace Kelly
Greisa Kellija un Alfreds Hičkoks.

Te nepieciešama neliela atkāpe. Kinozvaigznes un firsta liktenīgā tikšanās sakrita ar laiku, kad viņa pārdzīvoja šķiršanos no Kassīni, bet viņš bija spiests atteikties no mīļotās sievietes – aktrises Žizeles Paskālas (viņai nevarēja būt bērni, bet Monako firstam vajadzēja mantiniekus). Pienākums uzvarēja Mīlestību. Vēl viens fakts: tā kā bija vajadzīga nauda, 1949. gadā Renjē pārdeva grieķu miljonāram Aristotelim Onasim „Jūras peldētavu biedrības” akciju kontrolpaketi, bet šai kompānijai piederēja valsts labākie nekustamie īpašumi. Onasis sāka firstisti savest kārtībā: Monako bija nepieciešams spilgts imidžs, kas pievērš publikas uzmanību, bet tātad piesaista arī naudu. Firstam vajadzīga atbilstoša līgava – pēc Onaša domām, amerikāņu kinozvaigzne, piemēram, Merilina Monro. Uz Kannām Merilina neaizlidoja: viņa deva priekšroku nevis firstam Renjē, bet gan amerikāņu dramaturgam Arturam Milleram. Vai varbūt tas bija Aristotelis Onasis, kas, bažījoties par saviem ieguldījumiem, organizēja Monro nomaiņu ar Kelliju? Tas nav svarīgi. Svarīgi ir tas, ka pēc Renjē vizītes Savienotajās Valstīs un Kelliju ģimenes apmeklēšanas, vecāki piekrita meitas laulībām ar firstu. Romas katolis, nav bijis precējies, tikai sešus gadus vecāks par Greisu. Ideāla partija! Visi bija apmierināti. Izņemot Alfredu Hičkoku: režisors pazaudēja iemīļoto aktrisi, kura pēc vīra pieprasījuma pārstāja filmēties.

Grace Kelly
Greisa Kellija un Oļegs Kassīni.

…Un 1956. gada aprīlī notika laulību ceremonija. Renjē – Napoleona laiku mundieri stilizējošā uzvalkā, līgava – kinostudijas Metro-Goldwyn-Mayer dāvinātā tērpā. Šedevra autore bija studijas dizainere un tērpu māksliniece Helēna Rouza. Klasiskos kuplos zvanveida svārkus ziloņkaula krāsā šuva no zīda peau de soie. Ņieburu rotāja 125 gadus senas Valensijas mežģīnes. Renjē tās speciāli atpirka no muzeja. Greisas lūgšanu grāmatu, matu saspraudes un pat dizainera Deivida Evinsa darinātās sārtās kurpītes ar noapaļotiem purngaliem un 6,2 cm augstiem papēžiem arī rotāja mežģīnes. Visa kleita bija kā nokaisīta ar īstām pērlēm. Pateicoties augstajai apkaklei un šaurajam ņieburam, tērps izskatījās neparasti sievišķīgs un elegants. Pēc kāzām kleitu nodeva Filadelfijas mākslas muzejam. Modes vēsturnieki atzīst, ka Greisas Kellijas unikālais tērps ir labākais XX gadsimta kāzu modes paraugs.

Grace Kelly

Pēc dažiem mēnešiem, kāpjot pa lidmašīnas trapu, Greisa ar Hermes somiņas palīdzību slēpa apaļīgo vēderiņu. Šīs fotogrāfijas aplidoja visu pasauli, modes dāmas aksesuāru iegaumēja… Kopš tā laika soma pazīstama kā The Kelly Bag. Bet pati Greisa ieguva stila ikonas titulu. Ar ko tad izceļas Greisas Kellijas stils?

Visupirms tam ir raksturīga nevainojama elegance un uzsvērta sievišķība. Viņa vienmēr ģērbās stilīgi. Oļegs Kassīni, kas kļuva slavens ar savām tablešcepurēm, Greisai radīja vairākus elegantus tērpus. Visi bija vienisprātis, ka tajos viņa ir līdzīga maigai angļu rozei. Pēc apprecēšanās Greisa deva priekšroku aristokrātiskiem tērpiem. Katrs bija situācijai strikti atbilstošs. Tikai dabiski audumi. Un allaž sniegbalti cimdi: īsi – dienā, gari – vakarā. „Greisa Kellija ir vienīgā Holivudas aktrise, kas tik dabiski un eleganti valkāja baltus cimdus. Pat būdama mājās viena pati, viņa bija eleganta,” par Kelliju rakstīja amerikāņu modelētājs Tomijs Hilfigers.

Grace Kelly

Viņa vairījās no visa pārlieku dekoratīvā un raibā. Nekādas samākslotības! Kleitu piegriezums – pats vienkāršākais. Kā papildinājums – lielas saulesbrilles, šalles, lakatiņi, stilīgas cepures. Mīļākā rota – pērļu virtene. Bieži izmantots aksesuārs – Hermes šalle, kas aptīta ap kaklu un sānos vai aizmugurē sasieta. Klasiskos mēteļus gaišos toņos, tvīda kostīmus un trapeckleitas viņa šuva pie Christian Dior, Givenchy. Bija arī pastāvīga Balenciaga un Yves Saint Laurent kliente. Greisa viena no pirmajām publiskās vietās sāka parādīties ikdienas un sporta tērpos – vienkāršos baltos krekliņos, kapri biksēs, mokasīnos ar plakanu zoli, safari īsbiksēs un kreklkleitās. Dažkārt apģērbu papildināja ar kaut ko austrumniecisku: galvu apsēja ar turbānu vai zīda lakatu. Bet sešdesmito gadu beigās fotogrāfijās parādījās tiem laikiem dīvainā kaftanā (cieņas apliecinājums Austrumiem!). Pēc tam kad viņa savu garderobi papildināja ar Emilio Pucci raibajām kleitām, šis itāļu modes nams kļuva ļoti populārs. Greisas grims bija dabisks: ideāli vienāds ādas tonis, maigs sārtums, kārdinošas spilgtas lūpas sarkanā vai persiku krāsā. Acīm izvēlējās neitrālas ēnas un brūnu zīmuli.

Grace Kelly

Amerikas Kinomākslas institūts Greisu Kelliju iekļāvis to 25 izcilāko aktrišu skaistā, kas devušas vislielāko ieguldījumu amerikāņu kinomākslas attīstībā. Angļu žurnāls Vogue 2001. gadā publicēja 100 visu laiku viselegantāko sieviešu sarakstu, un tajā pirmajā vietā bija Greisa Kellija.

Laulātajam pārim 1957. gadā piedzima meita Karolīna. 1958. gadā – dēls Alberts II (tagad Monako firsts) un 1965. gadā – meita Stefānija.

Grace Kelly

…Baumo, ka Greisas laulība nebija laimīga, īpaši viņas mūža pēdējos gados. Renjē mēdza uznākt agresijas lēkmes: šķiet, ka viņš apskauda sievu publiskās slavas un tautas mīlestības dēļ, jutās sarūgtināts par to, ka pavalstnieki šķiet ir aizmirsuši to milzīgo darbu, ko viņš ieguldījis, izvedot valsti no pēckara krīzes. Klīst runas, ka brīžos, kad bijis sevišķi sāpīgi un smagi, viņa ieslēgusies savā istabā, sameklējusi porcelāna lelli ar lielām zilam acīm, nedaudz nobružātā samta cepurē un runājusi tikai viņai vien zināmā leļļu valodā…

Greisa Kellija 1982. gada 13. septembrī cieta autokatastrofā. Tagad vairs nevar noskaidrot, kāpēc Land Rover, braucot pa līkumoto ceļu Franču Alpos, pie Kapdajas pēkšņi kļuva nevadāms un iegāzās aizā. Viena no versijām ir tāda, ka Greisai kļuva slikti (pēdējā laikā viņai gadījās hipertonijas lēkmes), un viņa netika galā ar mašīnas vadību. Mašīnā bija arī viņas meita Stefānija, kas palika dzīva. Greisu no mašīnas izvilka dzīvu, bet nopietni ievainotu un bez samaņas. Viņa nomira nākamajā dienā Monako slimnīcā. Greisai bija 52 gadi. Greisas Kellijas bēres televīzijā skatījās aptuveni 100 miljoni cilvēku visā pasaulē.

Grace Kelly
Greisa Kellija un Monako firsts Renjē III.
No Comments Yet

Comments are closed

FOLLOW US ON