Marlēna Dītriha un viņas rubīnu rokassprādze

Franču dzejnieks Žans Kokto reiz slaveno Holivudas aktrisi Marlēnu Dītrihu raksturoja šādi: „Tavs vārds sākas ar glāstu, bet beidzas ar pātagas cirtienu.” Iespējams, tieši šie divi konflfliktējošie viņas individualitātes aspekti vairāk nekā pusgadsimtu valdzināja publiku.

Marlene Dietrich

Viņa dzimusi Berlīnē, prūšu virsnieka ģimenē. Jaunībā Marlēna, izdarot izvēli starp kultūru un sportu, deva priekšroku intelektuālākajai darbošanās sfērai. Viņa bija talantīga vijolniece, augstu vērtēja dzeju, tika iecienījusi vācu romantiķu, īpaši Volfganga Gētes, darbus. Skolas gados bieži apmeklēja teātri. Marlēna tik ļoti aizrāvās ar teātra mākslu, ka aizgāja uz noklausīšanos Maksa Reinharta aktiermākslas skolā un pat saņēma nelielu lomu, kas pievērsa vietējo kritiķu uzmanību. Viņi uzskatīja, ka jaunā aktrise ir visai oriģināla, un uzsvēra viņas spilgti izteikto seksualitāti.

Turpat teātrī Marlēna iepazinās ar savu nākamo vīru Rūdolfu Siberu, kas bija režisora asistents un vadīja aktieru atlasi. 1923. gadā viņi apprecējās. Pēc gada jaunajam pārim piedzima meita Marija. Marlēna Dītriha kopā ar vīru nodzīvoja ilgus gadus, līdz pat 1976. gadam, kad viņš nomira. Dramatisks pavērsiens Marlēnas Dītrihas dzīvē notika, kad 1929. gadā Berlīnē ieradās režisors Džozefs fon Sternbergs. Viņš jauno aktrisi ieraudzīja uz skatuves populārā muzikālā izrādē. Marlēnai nekavējoties tika piedāvāta Lolas loma fifilmā „Zilais eņģelis”, ko uzņēma pēc Henriha Manna noveles. Bija dzimusi jauna zvaigzne. Taču Marlēna Dītriha bija absolūti vienaldzīga pret Holivudu un tās spožumu. Pretstatā vienpatei Grētai Garbo viņa bija sabiedriska un iemantoja daudz pielūdzēju un draugu.

Marlene Dietrich

Būdama īsta profesionāle, Marlēna daudz strādāja un pelnīti baudīja lielu publikas mīlestību. Starp viņas pielūdzējiem bija daudzi ievērojami cilvēki: Moriss Ševaljē, Harijs Kūpers, Džons Gilberts, Žans Gabēns, Ernests Hemingvejs, Edīte Piafa, Noels Hovards, Ģertrūde Lourensa, Ērihs Marija Remarks un Orsons Velss. Marlēna Dītriha bija pārliecināta nacisma pretiniece. Ieguvusi 1937. gadā ASV pilsonību, viņa noraidīja Hitlera ielūgumu atgriezties Vācijā, lai piedalītos pašas izraudzītā fifilmā. Marlēna Dītriha atteicās atgriezties dzimtenē tik ilgi, kamēr pie varas būs nacisti.

Marlene Dietrich

Protams, slavenajai aktrisei bija daudz dārgu greznumpriekšmetu. Tā, piemēram, viņa ļoti lepojās ar ģenerāļa Patona dāvināto revolveri, kas bija inkrustēts ar pērlēm. Taču viena no lielās aktrises rotām ne tikai palika prātā Alfrēda Hičkoka trillera „Bailes no skatuves” (1950. gads) skatītājiem, bet arī iegājusi juveliermākslas vēsturē. Tā ir rubīnu rokassprādze – meistarīgs pagājušā gadsimta 30. gadu juveliermākslas darbs, kas izgatavots no daudziem dārgakmeņiem. Tie visi, ieskaitot Kartjē rubīnu un briljantu kaklarotu, agrāk bija slavenās kinodīvas personīgās kolekcijas labākie eksponāti.

Marlene Dietrich

Rubīnu rokassprādzei Marlēnai Dītrihai 1937. gadā darināja viņas draugs, ievērojamais juvelieris Luiss Arpēls, īstenojot rakstnieka Ēriha Marijas Remarka ideju. Fenomenālā rota atgādina lielu gredzenu. Meistarīgi veidotā triju līmeņu manšete dekorēta kā liela mežģīņu cilpa ar noapaļotu rubīnu koncentriskām rindām. To ieskauj velvēts loks ar košiem lieliem briljantiem baguette (tā sauc taisnstūrveida dārgakmeni). Rokassprādze ir burtiski nokaisīta mazākiem briljantiem. Ar briljantiem dekorētā cilpas iekšpuse veidota kā mežģīņu ziedlapa no taisnstūrveida dārgakmeņiem un savieno kvadrāta veidā darinātu dubultskavu ar briljantiem, kas iestrādāti platīnā ar franču zīmogu.

Speciāli šai rokassprādei meistars Marks Kross izgatavoja ādas futrāli ar monogrammu MD virspusē. (Speciālisti lēš, ka Marlēnas Dītrihas rubīnu rokassprādzes vērtība ir aptuveni 400 tūkstoši dolāru.)

Marlēnai Dītrihai ļoti patika viņas rubīnu rokassprādze, viņa ar to ir pozējusi daudzās fotogrāfi jās. Kā atceras viņas ģimenes locekļi, šī ir vienīgā rotaslieta, no kuras aktrise nekad nešķīrās. Taču reiz Marlēna rokassprādzi ielika futrālī, un kopš tā laika daudzus gadus sabiedrībā ar to neparādījās…

No Comments Yet

Comments are closed

FOLLOW US ON